Ostatnio spotkałem się z dość przewrotnym stwierdzeniem, że słowo to tysiąc obrazów, tak może być w 2018 roku.

Typografia odegra dużą rolę w web designie. Przemyślanym układem oraz odpowiednim doborem kroju czcionki możemy osiągnąć bardzo wiele, a tym samym strona będzie ładowała się szybko. Pamiętajmy, że ponad połowa użytkowników mobilnych rezygnuje, kiedy musi czekać więcej niż 3 sekundy na załadowanie strony. Tutaj nie warto ryzykować.

Spodziewajmy się dużych, pogrubionych nagłówków, dołóżmy do tego nieregularne układy poszczególnych elementów witryny oraz dużo wolnej przestrzeni, które pozwolą stronie oddychać. Użytkownicy oraz klienci coraz częściej przekonują się do takich rozwiązań i nie chcą za wszelką cenę umieszczać wszystkiego na pierwszym widoku.

Możemy zaobserwować, że uzupełnione jest to często jaskrawymi i odważnymi kolorami.

Na stronach pojawia się coraz więcej animacji, ich zadanie to nie tylko ozdoba i przyciąganie uwagi, coraz częściej są użyteczne, przemyślane i wymagają interakcji z użytkownikiem. Ostatnio modne stały się animowane logotypy. Uwielbiam taki rodzaj animacji!

Cinemagraph – to coś pomiędzy statycznym obrazem, a dynamicznym wideo, te elementy naprawdę potrafią przyciągnąć uwagę klienta, a nie są też wymagające dla łącza internetowego tak jak ciężkie filmy. Moim zdaniem wzbudzają tylko pozytywne odczucia, zaciekawienie i uśmiech na twarzy użytkownika.

Format SVG – będzie coraz bardziej popularny, daje nieograniczone możliwości skalowania, dobrze sprawdza się zarówno na urządzeniach mobilnych jak i ekranach o wysokiej rozdzielczości, uzupełniony o animacje jest naprawdę potężnym narzędziem, który będzie dominował w nadchodzącym roku.

Od kilku lat mówi się, że kolejny rok będzie rokiem mobile’a. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 może stać się to faktem. Możemy zaobserwować to w projektowaniu, coraz częściej technologia jest w stanie sprostać wymagającym projektom graficznym i nadal być szybka i użyteczna.